poniedziałek, 2 stycznia 2012

Cała prawda o dywanie

Jeszcze w minionej epoce popularnością cieszyły się dywany ogromnych rozmiarów zakrywające do cna podłogę. Dziś dywan stanowić ma raczej jedynie dodatek i ozdobę, choć nie ma co ukrywać, że każdy z nas lubie miękko stąpać po ziemi. Zazwyczaj kupując dywan, zwracamy uwagę na jego: kształt, wielkość, kolor oraz wzór, zupełnie zapominając o materiale oraz sposobie, w jaki został wykonany.

Dywany można podzielić na te jednolite oraz posiadające wzór, jednakże ważniejszy podział to ten, odnoszący się do materiału, z którego zostały wykonane. W sklepach można znaleźć dywany z włókien naturalnych, takich jak wełna, bawełna czy wiskoza - te rodzaje są nieco droższe od pozostałych. Obok nich znajdują się dywany z włókien sztucznych (polipropylenu czy poliamidu), a także dywany z włókien mieszanych. Nie można również zapomnieć, że ważną kwestią jest także ta związana ze sposobem wykonania dywanu, gdyż może być on utkany maszynowo lub ręcznie, przy czym druga z metod jest zdecydowanie bardziej pracochłonna, przez co i dywan będzie droższy.

Istotną kwestią jest również runo dywanu. Będąc w sklepie, zazwyczaj dotykamy dywany, sprawdzając - jak się potocznie mówi - czy jest gruby. Chodzi właśnie o runo dywanu. Im jest ono gęstsze oraz grubsze, tym cena dywanu będzie wyższa. Gęstość dywanu oblicza się zazwyczaj, podając ilość pęczków na metr kwadratowy. Dywany gładkie, które wykonywane są maszynowo posiadają zwykle gęstość w przedziale 250-500 tys (dywany wełniane), natomiast  dywany sztuczne do miliona. Tak popularne ostatnio dywany shaggy, posiadające długie włosie, maja gęstość około 50 tysięcy.








0 komentarze:

Prześlij komentarz